Осветени са още 35 агенти на ДС на ръководни постове в дружества към Министерството на икономиката

Комисията по досиетата разкри още 35 сътрудници на тоталитарните комунистически служби, които са заемали или заемат различни ръководни длъжности в дружества с 50 на сто или повече държавна участие, чийто принципал е Министерството на икономиката.

Това е седмото решение по линия на дружествата към Министерството на икономиката, което Комисията по досиетата обявява. През миналата година тя огласи общо три проверки на държавни фирми към Министерството на икономиката. При първата бяха разкрити 136 агенти, при втората – 45 сътрудници, а при третата – 69 сътрудници. Тази година Комисията излезе с три решения, с които бяха разкрити съответно 59, 56 и 43 сътрудници. Така общият брой на разкритите сътрудници на ръководни постове в дружества на Министерството на икономиката вече надхвърли 450 агенти, включително с последното решение.

Броят им е много повече, ако към тях се прибавят и починалите лица, които Комисията е установила като сътрудници, но не ги обявява, тъй като това не е разрешено от закона за досиетата. По този показател фирмите към Министерството на икономиката заемат второ място по брой на сътрудници на тоталитарните служби, заемали или заемащи ръководни постове в българските институции, като първото място се държи от МВР.

С новото решение Комисията по досиетата е установила общо 53 души с принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА. От тях е обявила данните за 35 лица, а останалите 18 са починали (решение №2-1656 от 27 юни 2019 г.).

Сайтът desebg.com публикува данните за разкритите сътрудници, които са заемали длъжности председател, управител или изпълнителен директор:

Мирослав Ангелов Панталеев, член на Съвета на директорите на “СЕВКО” ЕАД, гр. Севлиево от 12.01.1996 г. до 21.04.1997 г., председател на Съвета на директорите на “ПУЛПУДЕВА” ЕАД, гр. Пловдив от 22.10.1993 г. до 13.04.1995 г.;

Мойно Вълков Мойнов, председател на Управителния съвет на Държавна фирма “ПИОНЕР”, гр. Бяла Слатина от 30.05.1994 г. до 16.11.1995 г., председател на Съвета на директорите на “ПИОНЕР” ЕАД, гр. Бяла Слатина от 16.11.1995 г. до 07.11.1996 г.;

Недялка Давидова Касабова, председател на Съвета на директорите на “СЛЪНЦЕ” ЕАД, гр. Смолян от 06.08.1999 г.;

Нефтян Савов Нефтянов, управител на “СВЕТЛИНА” EООД, гр. Стара Загора от 06.11.1992 г. до 06.09.1995 г.;

Никола Димитров Марчев, генерален директор на Държавна фирма “ПИРИНПЛАСТ”, гр. Гоце Делчев от 28.10.1991 г. до 25.02.1994 г., изпълнителен директор на “ПИРИНПЛАСТ” ЕАД, гр. Гоце Делчев от 25.02.1994 г. до 06.09.1996 г.;

Никола Димитров Начков, временно управляващ Държавна фирма “РОДОПСКИ КИЛИМ”, гр. Панагюрище от 28.06.1991 г. до 17.10.1991 г., управител на Държавна фирма “РОДОПСКИ КИЛИМ”, гр. Панагюрище от 17.10.1991 г. до 20.08.1996 г., изпълнителен директор на “РОДОПСКИ КИЛИМ” ЕАД, гр. Панагюрище от 20.08.1996 г. до 12.04.1998 г.;

Николай Любомиров Конакчиев, председател на Съвета на директорите на “СТОЛЕКОМ” ЕАД, гр. Златарица от 16.05.1996 г., изпълнителен директор на “СТОЛЕКОМ” ЕАД, гр. Златарица до 12.12.1997 г.;

Огнян Асенов Пачев, председател на Съвета на директорите на “ПИШЕЩИ МАШИНИ” ЕАД, гр. Пловдив от 16.02.1996 г. до 18.11.1997 г.;

Павел Николов Иванов, управител на “РАЗВИТИЕ” ЕООД, с. Калейца от 29.06.1995 г. до 09.11.1995 г., изпълнителен директор на “РАЗВИТИЕ” ЕАД, с. Калейца от 09.11.1995 г. до 07.04.1997 г.;

Петко Василев Грозев, председател на Съвета на директорите на “РУСЕНСКА КОРАБОСТРОИТЕЛНИЦА” ЕАД, гр. Русе от 09.07.1997 г. до 04.03.1998 г.;

Петър Велинов Тарагански, председател на Съвета на директорите на “ПИРИНПЛАСТ” ЕАД, гр. Гоце Делчев от 25.02.1994 г. до 25.08.1994 г.;

Петър Недялков Карабаджаков, управител на “ТЕСМА” ЕООД, гр. Габрово от 10.12.1991 г. до 09.01.1995 г., член на Съвета на директорите на “ПОДЕМ” ЕАД, гр. Габрово от 28.07.1995 г. до 06.09.1995 г.;

Петър Стоянов Попов, управител на “ПЪРВИ МАЙ – К” ЕООД, гр. Казанлък от 13.2.1995 г. до 14.12.1995 г., изпълнителен директор на “ПЪРВИ МАЙ – К” ЕАД, гр. Казанлък от 14.12.1995 г. до 18.07.1997 г.;

Радослав Минчев Габровски, член на Управителен съвет на Държавна фирма “СВИЛОЗА”, гр. Свищов от 31.07.1992 г. до 06.07.1993 г., председател на Съвета на директорите на “СВИЛОЗА” ЕАД, гр. Свищов от 06.07.1993 г. до 24.01.1996 г.;

Рашко Димитров Ангелинов, временно управляващ Държавна фирма “ПРОГРАМНИ ПРОДУКТИ И СИСТЕМИ”, гр. София от 28.11.1989 г. до 26.02.1990 г., ръководител-президент на Държавна фирма “ПРОГРАМНИ ПРОДУКТИ И СИСТЕМИ”, гр. София от 26.02.1990 г. до 03.05.1994 г.

Росен Денков Баръмов, временно управляващ Държавна фирма “ТЕХНОСТРОЙ-ИНЖЕНЕРИНГ”, гр. Добрич от 28.06.1991 г. до 06.08.1992 г., управител на “ТЕХНОСТРОЙ-ИНЖЕНЕРИНГ” ЕООД, гр. Добрич от 06.08.1992 г. до 15.05.1995 г.;

Росен Добрев Вълчев, член на Съвета на директорите на “ПЪРВИ МАЙ” АД, гр. Главиница от 22.09.1997 г., изпълнителен директор на “ПЪРВИ МАЙ” АД, гр. Главиница от 15.12.1998 г. до 17.03.1999 г.;

Светлана Атанасова Вълчева, председател на Съвета на директорите на “ПИНОТ” ЕАД, гр. Пловдив от 26.06.1996 г. до 05.05.1997 г.;

Светослав Щерев Щерев, управител на “ТЕХНОКЛИМА” ЕООД, гр. София от 28.02.1992 г. до 25.06.1993 г.;

Симеон Драганов Стоянов, временно управляващ Държавна фирма “СЕЛЕНА – НП”, гр. Нови пазар от 06.03.1991 г. до 10.01.2003 г., управител на “СЕЛЕНА – НП” ЕООД, гр. Нови пазар от 10.01.2003 г. до 06.06.2003 г.;

Спас Костадинов Костадинов, управител на “ТРАКИЯ-52” ООД, гр. Димитровград от 22.02.1994 г. до 21.02.1995 г.

Стою Стефанов Цеков, временно управляващ Държавна фирма “ТРИКО”, гр. Омуртаг от 14.01.1990 г. до 21.08.1992 г.;

Тодор Димитров Печилков, временно управляващ Дъщерна фирма “КОМЕЛ-СТС”, гр. Девин от 22.01.1991 г. до 30.08.1991 г., управител на “СТС” ЕООД, гр. Девин от 30.08.1991 г. до 17.05.1996 г.;

Тодор Иванов Вълчев, управител на “ЗММ-МИХАЙЛОВГРАД” ЕООД, гр. Михайловград от 22.07.1992 г. до 21.07.1994 г.;

Христо Костадинов Димов, временно управляващ Държавна фирма “РОДИНА-91”, гр. Добрич от 28.06.1991 г. до 05.11.1991 г., управител на “РОДИНА-91” ЕООД, гр. Добрич от 05.11.1991 г. до 26.11.1995 г., изпълнителен директор на “РОДИНА-91” ЕАД, гр. Добрич от 26.11.1995 г. до 24.07.1998 г.;

Юсеин Хасан Али, управител на “РОДОПСКА СЛАВА” ЕАД, с. Бенковски от 28.12.1993 г. до 18.03.1996 г., изпълнителен директор на “РОДОПСКА СЛАВА” ЕАД, с. Бенковски от 18.03.1996 г. до 10.12.97 г.;

Яни Георгиев Недялков, временно управляващ Държавна фирма “ТИЧА”, гр. Долни чифлик от 28.06.1991 г. до 2.10.1991 г., управител на “ТИЧА” ЕООД, гр. Долни чифлик от 02.10.1991 г. до 16.03.1993 г. публикува данните за разкритите сътрудници, които са заемали длъжности председател, управител или изпълнителен директор.

Източник: Faktor.bg

loading...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Синьо © 2016 Tyxo.bg 

counter Frontier Theme